I Rajd Obwodu Gorzowskiego ZHR ,,Zakamarki Ziemi Lubuskiej”

Przez ostatnie 4 dni harcerki i harcerze z Gorzowskiego Obwodu ZHR rywalizowali w rajdzie o tytuł najlepszego zastępu harcerskiego oraz najlepszego patrolu wędrowniczego. W dniach 29 kwietnia – 2 maja, na trasie z Kostrzyna do Mościc m. in. zastępy z 230 GDH konkurowały ze sobą, wypełniając postawione im przez organizatorów zadania. Zdobywaliśmy informacje dotyczące mijanych przez nas miejsc i związanych z nimi wydarzeń, rozwiązywaliśmy zagadki logiczne, pokazywaliśmy znajomość różnych technik harcerskich, takich jak rozpalanie ognia bez zapałek czy też nadawanie alfabetem Morse’a, a przede wszystkim świetnie bawiliśmy się, poznając i rozwijając nasze umiejętności.

Pierwszego dnia zaczęliśmy od apelu na terenie starego miasta w Kostrzynie – wśród ruin i gruzów, które są ledwie namiastką dużego miasta istniejącego tam do 1945 roku. Następnie otrzymaliśmy zadania na pierwszy dzień wędrówki i udaliśmy się do muzeum Twierdzy Kostrzyn, po czym wyszliśmy na trasę w kierunku Gudzisza, po drodze wykazując m. in. umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w sali gminnej, gdzie otrzymaliśmy ciepły posiłek, a wieczorem odbyło się ognisko.
Następny dzień, niedzielę, zaczęliśmy od mszy świętej (w tym czasie 4 druhów z naszej drużyny pojechało do Gorzowa, by razem ze sztandarem wziąć udział w comiesięcznej mszy za Ojczyznę w kościele przy ulicy Mieszka I). Następnie, podczas wędrówki z Gudzisza, przez Chwarszczany i Dargomyśl do Cychr, wypełnialiśmy postawione nam na kolejnych punktach zadania związane zarówno z różnorodnymi technikami harcerskimi, jak i nie tylko – m.in. odpowiadaliśmy na zagadki logiczne, rozpoznawaliśmy przedmioty po ich kształcie, ale również skradaliśmy się oraz rozpalaliśmy ognisko. Po drodze poznawaliśmy historię mijanych przez nas miejsc. Cały drugi dzień minął pod znakiem zakonu Templariuszy, którzy w średniowieczu zajmowali te tereny. Odpowiadając na pytania zbieraliśmy monety zakonu, próbując zgromadzić jak największy skarb. Natomiast na wieczornym ognisku druh Jurek Dreger, obecnie pracownik kostrzyńskiego muzeum, opowiedział nam o bitwie pod Sarbinowem – starciu zbrojnym między Prusami a Rosją, które odbyło się w 1758 roku podczas wojny siedmioletniej. Tę noc spędziliśmy w budynku szkoły w Cychrach.
Trzeci dzień Rajdu minął pod znakiem przyrody – podczas wizyty w parku w Kamieniu Wielkim wykonywaliśmy zadania związane z lokalną fauną i florą. Natomiast po południu, w miejscowości Mościce, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg w budynku PTTK, odbył się konkurs kulinarny – głównym składnikiem dań przygotowywanych przez zastępy miał być ziemniak. Wśród dań znalazły się placki ziemniaczane, ziemniaki z żaru, frytki czy też zupa ziemniaczana.
Tak nastał czwarty, ostatni dzień Rajdu. Na porannym apelu zostali odczytani zwycięzcy, zostały również wręczone nagrody najlepszym zastępom. Następnie zostało wykonane zdjęcie pamiątkowe, po czym wszyscy udaliśmy się na stację kolejową w Witnicy, skąd pociąg PolRegio zabrał nas do Gorzowa.

I Rajd Obwodu Gorzowskiego ZHR minął, co nie znaczy że minęły znajomości zawarte na tym harcerskim wyjeździe. Z pewnością na długo zostanie zapamiętana ta impreza, o której można z pewnością powiedzieć, że była udana. Nie jest wykluczone, że za rok również podobny rajd się odbędzie.

Oto miejsca zajęte przez uczestników z naszej drużyny: w kategorii zastępów harcerskich nasze zastępy zajęły 2 (Megantereony), 3 (Jaguary) i 4 (Gepardy) miejsce. Natomiast w kategorii wędrowniczej nasze patrole zajęły 1 (Tygrysy) i 2 (Serwale) miejsce.

LINK DO FILMU Z RAJDU

wyw. Kacper Depta