230 GDH na ŚDM w Krakowie

Między 23 a 31 lipca 2016 roku 10 druhów z naszej drużyny wzięło udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie jako wolontariusze, pełniąc służbę kwatermistrzowską na terenie Zlotu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na ŚDM.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA ZE ZLOTU [LINK]

W ciągu tych 9 dni pracowaliśmy w pocie czoła, aby harcerze z służby medycznej (HOPR – Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) oraz porządkowej mieli gdzie spać, zjeść posiłek czy też by ktoś mógł się na przykład umyć. Robiliśmy to, co było do roboty – a więc wszystko. Przenosiliśmy namioty NS z miejsca na miejsce (co nie należało do zadań prostych, gdyż żołnierze, którzy te namioty rozstawiali, wbijali je w ziemię z pomocą podwójnych śledzi, co poważnie utrudniało ich wyciągnięcie). Kiedy trzeba było, woziliśmy łóżka wojskowe, kiedy indziej ogarnialiśmy zabezpieczenie przeciwpożarowe terenu Zlotu. 20160726_184433Zdarzyło nam się także stawiać ołtarz i przybijać Jezusa do krzyża. Ogólnie rzecz biorąc, aby wyliczyć wszystkie rzeczy, jakie robiliśmy w Krakowie, zabrakło by miejsca na serwerze tej strony, a więc na tym poprzestańmy wyliczanie. Jednak naszym zapewne największym i najbardziej doniosłym osiągnięciem było zbudowanie i ogarnianie pryszniców, oraz bronienie 20160730_124520WUNSZA przed hordami HOPR-owców (w sensie, że uprzejmie zwracaliśmy przechodzącym ludziom uwagę, aby nie stąpali po wężu strażackim, którym była doprowadzona woda z hydrantu do pryszniców, gdyż mogło się to skończyć tragicznie, w najgorszym przypadku tym, że do końca Zlotu już nikt się tam nie umyje).

14087159_1127081577327311_1614982402_oNasze starania, skierowane w kierunku ochrony gadów wodnych zostały nawet zauważone w specjalnym liście z podziękowaniami dla naszej drużyny od Komendanta Zlotu. Oprócz tego, w dowód uznania każdy z nas otrzymał limitowaną wersję sprawności Biała Służba, przyznawaną za szczególny wkład w organizację Zlotu ZHR na ŚDM 2016, a także jakiś głupi płaszcz przeciwdeszczowy w jakże maskującym kolorze bordowym [co do tego administrator strony nie jest pewien, gdyż jeszcze nie zdarzyło mu się rozpakować tego płaszcza].

Nie w sposób nie wspomnieć o tym, jak staliśmy się lokalnymi gwiazdami muzyki, gdyż napisaliśmy i z pomocą Biura Medialnego Zlotu nagraliśmy i opublikowaliśmy naszą nową piosenkę – ,,Trytytkowy Raj”. Opowiada ona o naszej heroicznej pracy przy wspomnianych już wcześniej prysznicach, a tytułowymi trytytkami (czyli tymi plastikowymi kajdankami) było tam złączone naprawdę wiele (nawet nie pokuszę się o wymienienie, gdyż jest tego za dużo). Dość wspomnieć, że dostaliśmy dużo lików i pochlebnych komentarzy na Facebooku. Warto dodać, iż podczas jednej z chwil, gdy siadaliśmy sobie na stołówce i graliśmy i śpiewaliśmy, a do nas dosiadali się inni harcerze i harcerki, reszta naszych autorskich piosenek również bardzo dobrze się przyjęła.

LINK DO PIOSENKI ,,TRYTYTKOWY RAJ”

Kończąc, mogę podsumować, iż wyjazd, mimo że ciężki i męczący, był na pewno bardzo fajnym i ważnym przeżyciem, i że te 9 dni wakacji spędzonych na wolontariacie nie były czasem straconym. Jesteśmy jak zawsze na służbie!

20160727_150509

wyw. Kacper Depta